A munkahelyünk a mindennapi életünk egyik legfontosabb szocializációs tere, ahol számtalan kollégával, ismerőssel és ismeretlennel, jó esetben baráttal vagyunk összezárva. Mondhatjuk egyfajta játszótérnek, de egyesek inkább állatkertként tekintenek rá, ahol a legkülönfélébb irodai "fajokat" lehet biztonságos távolságból szemlélni. De vigyázat, biztos, hogy mi a rács jó oldalán állunk?
Következzen tehát egy félig komoly összeállítás a legirritálóbb embertípusokról, akik megfordulnak a munkahelyen.
A lista közel sem teljes, írd meg kommentben a téged leginkább bosszantó munkahelyi jelenségeket!
A BOHÓC
Mindig kapható egy kis ökörködésre, amivel hozzájárul a csapatmorál magasan tartásához, de túlságosan szeret szerepelni ahhoz, hogy időben leálljon. Általában ő az, aki a tárgyhoz alig kapcsolódó, viccesnek szánt beszólásokkal trollkodja szét a prezentációdat és a meetingeket.
A PLETYKAFÉSZEK
Elsőre barátságos és érdeklődő, igazi társasági ember - valójában igen veszélyes lehet. Ha a közelében beszélgetnek, hatalmasra nyúlik a füle, így mindig képben van a céges friss infókkal, gyakran még a változtatások kihirdetése előtt. Ne feledd, ha másokat kibeszél neked, valószínűleg veled is ezt csinálja a hátad mögött.
A TREHÁNY
Állandó káosz uralkodik az asztalán, ami szép lassan átterjed a környező székekre és mások asztalaira is. Ha a konyhában félig teli bögrét, mosatlan tányért és kiázott teazsákokat találsz, gyanús, hogy emberünk járt arra. Arra kérdésre, hogy miért nem pakol be a mosogatógépbe, kérdéssel felel “nekünk van mosogatógépünk?”
AZ INFLUENCER
Ez a típus nem sok bemutatást igényel, a dohányos mellett a leginkább elterjedt bosszantó szokás az övé. Az előítéletekkel szemben nem csupán az Y és a Z generáció tagjaira jellemző, hogy szinte bármikor feléjük nézel a telefonjukba merülve találod őket. Megbeszélés közben is a közösségi felületeken lóg és/vagy egész nap csipog a telefonja az értesítésektől.
A DUMAGÉP
Egy szimpla “szia, hogy vagy” tiszteletkörnek indult, de már 20 perce folyamatosan beszél (rég nem tudod miről), és kezded úgy érezni magad, mint egy sarokba szorított állat? Nem meglepő, hiszen a dumagép csapdájába estél, amit olykor nehéz kikerülni, mivel őszinte érdeklődéssel teszi fel neked az első kérdést - ami után beindul a szövegcunami. (Gyakran átfedésben áll a Pletykafészekkel.)
A GYÁRKÉMÉNY
Ő is egy jól ismert típus, bár szerencsére egyre kevesebb szélsőséges esettel találkozni vele irodai környezetben. Bár a törvény is előírja az “egészségügyi” szüneteket*, ami óránként legalább 10 perc lehet, - és a dohányzásra egyébként nem vonatkozik - alanyaink olykor duplán is élnek vele, lehetőleg csoportosan. Dohányzás jó közösségépítő aktivitás is lehetne, ha az egyértelmű egészségkárosító hatást, a bűzt és a kiesett munkaidőt nem számoljuk.
* Nem keverendő a munkaközi szünettel.
A SZAGVAK
Méterekről megérzed, amikor közelít, és még legalább egy óráig illatozik a parfümjétől a folyosó? Neki már valószínüleg elhaltak a szagló receptorok az orrában, ezért lazán nekiáll az ebédre hozott töltött káposztának vagy fokhagymás ételek fogyasztásának az open-officeban. Itt szeretném megjegyezni, hogy halat mikrózni az irodában kimeríti a köznyugalom elleni bűncselekmény fogalmát!
A BEHÍZELGŐ
Ne dőlj be az önbizalomhiányos kifakadásának, főleg amikor azt ecseteli, hogy te mennyivel jobban értesz ahhoz, ami épp az ő feladata lenne. Kiskutya tekintetével és néhány jól irányzott bókkal sikerül elérnie, hogy megcsináld helyette a munkát. Tipikusan ő az, aki minden e-mailre ráteszi a főnököt is, és ha az a közelben jár, hangosan dicsekszik a rengeteg időről és energiáról, amit a munkájába fektet.
A MÁRTÍR
Ő az, aki beteg is bejön dolgozni, hogy aztán egész nap élő közvetítésben számoljon be az állapotáról. Rendszeresen túlvállalja magát, majd passzív agresszív-stílusban rácsodálkozik, hogy te már “ilyen korán végeztél is”, amikor a munkaidő elteltével távozol az irodából. Könnyen felismerhető, mert rendszeresen panaszkodik, de mégsem változtat semmit.
A LÁTHATATLAN EMBER
Fontos leszögezni, hogy az otthonról dolgozó kollégák nem tartoznak ide! Ez a típus bejár az irodába dolgozni, legalábbis a kártyáját lehúzza érkezéskor és távozáskor. Igazi eltűnőművész, amikor szükség lenne rá valahogy sosincs a helyén. Többnyire megtalálható a mosdóban Influencerkedés, vagy épp a Gyárkéményekkel lébecolás közben, de ha rákérdeznél, hogy merre járt, biztos azt válaszolná, hogy a Dumagép csapdájába esett.
HA NEKED IS VANNAK BOSSZANTÓ SZOKÁSOKKAL MEGÁLDOTT KOLLÉGÁID, ÉS NEM TUDOD HOGYAN KELLENE HATHATÓSAN, DE MÉGIS AGRESSZIÓ MENTESEN KOMMUNIKÁLNI VELÜK, AJÁNLOM AZ ALÁBBI ÍRÁSAINKAT A VISSZAJELZÉSRŐL.
5 tévhit a munkahelyi visszacsatolásról
Hamburger, naked burger avagy milyen menüvel kritizáljuk a másikat?
Szerző: Bódi Gabi
* fotó: Freepik - jogtiszta tartalom