Hallottál már róla, de fogalmad sincs mi is ez? A „kudos”, „appreciation card” vagy más néven „karma kártya” olyan Magyarországon még nem igazán elterjedt, de világszerte népszerű, játékosított motivációs eszköz, melyet a legnagyobb vállalatok is előszeretettel alkalmaznak a pozitív munkahelyi légkör és közösségi élmény megteremtésére.
A „kudos” vagy „kudo” szó az ógörög nyelvből származik, eredeti jelentése hírnév, dicsőség. Az angol nyelvbe a 18. század végén szivárgott be, és innen indult világhódító útjára. Manapság már a dicséret, kitüntetés szinonimájaként használják.
Vállveregetés helyett kézzel fogható dicséret
A kudo kártya szerepe elsősorban a pozitív írásbeli megerősítés, ami nem csak motiválja a kollégát, de érzelmileg is elkötelezettebbé teszi azáltal, hogy megbecsülve érzi magát a munkahelyén. Nem elhanyagolható emellett a kártyacsomag közösségépítő szerepe sem, hiszen a hibákon való rágódás helyett észrevétlenül egy pozitív tulajdonságokra koncentráló attitűdöt tanít a munkatársaknak, akik így egymást támogatva kovácsolódnak acélos csapattá.
Így néz ki egy pakli élmény!
A kártyapakli minden lapján egy a dicsérethez illő tematikus fejléc, illetve egy egyedi, értékes, elismerő mondat szerepel, amit annak a kollégának adhatsz, aki véleményed szerint a legjobban megérdemli azt. A kudo kártyát megkapni pedig kitüntető érzés, azt fejezi ki, hogy számítasz és figyelnek rád.
TIPP >> Érdemes a munkahelyre, azon belül is csapatra szabni a méltatott témákat, figyelmes elismerésünk ugyanis akkor a leghatásosabb, ha nem a teljesítmény mértéke, hanem minősége alapján ítéljük oda. Egy apró, de fontos munkahelyi vállalás, egy kolléga önkéntes túlórája vagy egy remekül megtartott beszéd – mind olyan erőfeszítések, melyeket nem érdemes gratuláció nélkül hagyni.
Hogyan vágj bele?
Mivel személyes dicséretről van szó, érdemes lehet egy kézzel írt üzenettel kiegészíteni a kártyát, sőt, ha igazán kreatív a csapat, akkor saját kezűleg is elkészíthetitek a saját kártyapaklitokat.
Jó ötlet lehet egy „dicséret-fal” a kudo kártyák elhelyezésére, vagy az iroda egy nyugodt szegletében elhelyezett “kudo doboz”, amibe a kollegiális elismerések érkeznek. Ha a meetingek során 4-6 hetente felbontjátok a dobozt, és fél órát rászántok ezeknek a pillanatoknak az újraélésére, akkor észrevehetően javulni fog a morál, miközben igazi közösségi élményben lesz részetek.
Kiváló eszköz ez az irodai klikkesedés és a hierarchikus belső rendszerek feszültségének oldására, hiszen a cégen belüli elismertség és oldott hangulat mindenkit jobb teljesítményre motivál. Az egymással megbecsülésen alapuló, partneri kapcsolatot ápoló kollégák könnyedebben és rugalmasabban veszik a munkahelyi akadályokat is. A kudo kártyákkal így teremthetsz alkalmat szórakoztatóan a munkatársak közötti pozitív kommunikációra.
Hogy csináljuk mi?
Tavaly egy élelmiszeripari nagyvállalat keresett meg minket azzal, hogy a 40 fős ügyfélszolgálati csapatukban szeretnék növelni a munkahelyi elégedettséget és összetartóbbá tenni a munkatársakat. Az igényfelmérés és személyes egyeztetések után nyilvánvaló volt, hogy az elsődleges lépés a kollégák egymás közötti kommunikációjának és dolgozói motivációjának növelése lesz, így készítettünk ügyfelünknek egy EureCard kártyacsomagot (személyre szabott „vándor” kudo kártya pakli).
Ezzel a pozitív interakcióra épülő eszközzel a munkatársak egymásnak oszthattak elismeréseket, melyeket akár már másnap továbbadhattak az általuk jutalmazni kívánt kollégáknak. Így jártak körbe folyamatosan közöttük a dicsérő kártyák. A cég hamarosan már az onboarding szakasztól bevezette a munkatársak mindennapjaiba a „kudózást”, így pár hónapon belül határozottan érezhető volt a minőségi javulás a csapat munkájában.
HA MOST ARRA GONDOLSZ, HOGY EGY HASONLÓ KÖZÖSSÉGÉPÍTŐ ESZKÖZ JÓL JÖNNE NÁLATOK IS, KERESS MINKET ÉS BESZÉLGESSÜNK RÓLATOK EGY KÁVÉ MELLETT.
Szerző: Győri- Nádai Réka