A mesterséges intelligencia (MI) sokak számára még mindig sci-fibe illő jelenség, másoknak viszont már a mindennapi munkavégzés része. A negatív predikciókról azonban így is sokkal többet hallani, ha az AI-ra terelődik a szó, mint a lehetséges pozitív hatásokról. Természetesen fontos, hogy a kockázatokat felmérjük, de közben érdemes lehet megnézni azt is, hogy mennyi pozitív hozadéka lehet a munkavállalók életében, ha beépítjük a munkafolyamatokba ezeket a rendszereket. Hol tartunk most, és hogyan formálhatja át az MI a munka világát – mindezt egy pozitívabb szemüvegen keresztül nézve? Game Changers Podcastunk legújabb adásában Török Anna, a Sony Europe Senior Learning and Development Specialist munkatársa osztotta meg a gondolatait a témában!
Hol tartunk most? - AI a munkahelyeken
Még csak 2 éve robbant be az AI az életünkbe, de már a mindennapok legtöbb szegmensében találkozhatunk vele. A munkahelyeken sincs ez másképp! Bár a Gallup egy tavaly novemberi kutatásában arról írt, hogy átlagosan a munkavállalók csupán 33%-a tapasztalja úgy, hogy cégük elkezdte integrálni az AI-t az üzleti gyakorlatba, az idő rövidségét tekintve már ezt is egész nagy aránynak számít. Török Anna úgy ítéli, hogy, mint más új technológiák megjelenésénél, most is lesznek, akik folyamatosan követni fogják a trendeket, de olyanok is, akik akár egy évtizedig is meglesznek nélküle:
„Van, akinek alakulnak a készségei, de még nem állt rá az agya, hogy ezt egyébként meg tudnám csinálni AI-al is. És vannak olyanok, és mindig is lesznek olyanok, akik egy kicsit a radar alatt elkúsznak, és még nem használják. De ez egyébként mindennel így van. Van, aki tud excelezni, van, aki nem, és van, aki megúszik a 20 éveti egy cégnél úgy, hogy sosem írt egy formulát!”
Korábbi technológiákkal ellentétben, abból a szempontból más a helyzet, hogy az AI esetében nem kell betanult parancsokat tudni, hanem szimplán nyelvi utasításokat adva működik – így talán a legfelhasználóbarátabb technológia, amit eddig el lehetett képzelni.
Kevesebb admin, több érték – Így támogat az AI!
Az MI igazi ereje a hétköznapi munkafolyamatokban mutatkozhat meg: automatizálhatóvá válnak az olyan adminisztratív tevékenységek, mint az e-mailek szortírozása, időpont-egyeztetés vagy adatbázisok kezelése, és még sorolhatnánk. Ha ezeket a változásokat úgy tekintjük, hogy az MI nem lecserél, hanem tehermentesít minket, akkor akár azon is el tudunk gondolkozni, hogy a felszabadult időben, hogyan tudunk tudatosabb és értékteremtőbb munkát végezni!
Persze az edukáció és a keretek felállítása ebben az esetben is elengedhetetlen. Mivel az AI emberek által létrehozott információhalmazból dolgozik, ugyanúgy tévedhet, vagy festhet torz képet a valóságról.
„Fontos, hogy olyan adattal etessük az AI-t, ami, ha nem is elfogulatlan, mert olyan nincsen - hiszen az AI mindig le fogja követni az embereknek a berögzüléseit, mert emberek által a gyártott anyagból táplálkozik – de legalább legyen változatos, legalább legyen benne egy kis variáció!” – osztja meg Török Anna az álláspontját a kérdésben.
Rugalmasabban és hatékonyabban – Hogyan formálhatja át az AI a munka jövőjét?
Előretekintve érdekes eljátszani a gondolattal, milyen lehet majd a jövőben egy AI-al megtámogatott munkahelyen dolgozni. Milyen meglepetéseket tartogathat még, és vajon mennyire válik szerves részévé a jövő munkavállójának életében? Török Anna a mesterséges intelligencia lehetséges pozitív hatásait fejtegette:
„Szerintem élvezhetőbbé teszi a munkát és sokkal inkább lesz időnk olyasmire fókuszálni, ami valójában számít! Tehát például menedzserként a monotonabb feladatokat az MI-ra hagyva, valóban az embereink jólétére és fejlesztésére fordíthatjuk az időnk nagyrészét!”
Sőt három konkrét hatást is megnevezett, ami szerinte a jövő munkahelyeit jellemezheti a MI-nak köszönhetően:
- A négynapos munkahét realitása
A felszabaduló idő nem feltétlenül kell, hogy elbocsátásokat jelentsen – lehet rá válasz a 4 napos munkarend bevezetése is, amivel kiegyensúlyozottabb, és motiváltabb munkavállalókat nyerhetnek a vállalatok . - Hosszabb távon fenntartható munkamodell
A MI hozzájárulhat olyan életmodellek kialakításához, ahol marad idő és tér a családra, pihenésre vagy épp továbbtanulásra is, ráadásul a nyugdíjkorhatár kérdése se okozna többet fejfájást. - Fókusz az igazán fontos dolgokra
A rutinfeladatok automatizálásával pedig több idő és energia marad a stratégiai gondolkodásra, kreatív munkára, vagy épp az emberek vezetésére.
Ha szeretnél többet hallani a témáról, hallgasd meg a Games Changers Podcast kapcsolódó epizódját itt!