Egy csapat összeállítása sokszor zsákbamacska, hiszen nem tudhatjuk előre, hogy mennyire fog passzolni egymáshoz a csapattagok munkastílusa vagy elképzelése egy adott projekttel kapcsolatban. Megérteni a másik és a saját működésünket csapatban nem egyszerű feladat. Azonban már az, ha tisztába vagyunk a csapattagok erősségeivel segíthet, hogy ne csússzunk el a félreértések banánhéján. Coachaink ebben a témában osztották meg tapasztalataikat és tippjeiket!
Különböző erősségek a csapatban – hangzavarból harmónia
Sokszor halljuk, hogy milyen jó egy sokszínű csapat, és mennyi többletértéket lehet belőle kihozni. Fontos látni azonban, hogy egy csapat tagjainak különbözősége – az erősségek esetében is – inkluzivitás és bevonás nélkül könnyen káoszba fúlhat. Hiszen azokkal, akik máshogy működnek, mint mi sokszor nehezebb zöldágra vergődni: több lehet a félreértés, súrlódás, és emiatt kialakuló felesleges feszültség. De ha foglalkozunk a különbözőségekkel, felismerjük és megértjük őket, akkor valóban mind az egyének, mind a projekt szempontjából gyümölcsöző közös munkához vezethetnek. A Clifton Strengths erősség-felmérés ebben a folyamatban is hasznos eszköz lehet. Megkönnyíti és meggyorsítja a megértést, és így hosszútávon az együttműködést is: egy rendszer szerint segít integrálni és összehúzni erősségeink elsőre zajosnak tűnő egyvelegét.
Erősség területek eloszlása a vállalati szférában
A corporate világban, főként crosscountry berendezkedések esetében, ahol a cégek nagyon különböző ügyféltípusokkal dolgoznak a tapasztalat azt mutatja, hogy a munkavállalók 80% körülbelül egyenlő arányban oszlik meg a leghangsúlyosabb erősség területeket nézve, a Stratégiai gondolkodó, Megvalósító és Kapcsolattartó területek között. Az erőteljes Hatásgyakorló erősség területtel rendelkezők erősségeit igénylő munkákat a nagyobb cégek sok esetben inkább kiszervezik.. Ez nem meglepő, hiszen a Hatásgyakorló területen erősek erőteljesebben inkább a hagyományos szervezeti szinteket nem mutató, vállalkozói környezetben vannak jelen. Természetesen semmi sincs kőbe vésve! Az, hogy milyen erősségek tűnnek fel leggyakrabban egy cég munkavállalói között, nagyban függhet attól, hogy az adott cég hova helyezi a hangsúlyt a működésében.
Hogyan működnek az erősségek csapatban?
A munka hatékonyságát tekintve minden erősség terület fontos, de alapvető jellegéből adódóan a csapatmunkában az erős Kapcsolatépítő területtel rendelkezők tudnak igazi összekovácsoló erővel bírni. Velük a csapatmunka sokkal könnyedebben létre tud jönni, mert a közös pontokat keresik, és hamarabb átlátják miként lehet kompromisszumokat találni az esetleges súrlódásokkor. Bár néhány erősség önmagában a csapatmunkát nem feltétlenül viszi előre, de egy másik erősség terület erősségével ideális párost alkothatnak. Ilyen például a Stratégia gondolkodó és a Megvalósító terület több erőssége is. Külön-külön is jól alkalmazhatók, de a csapatmunkában együtt alkotnak optimális balanszot. A Megvalósító terület cselekvésorientáltságát, a Stratégiai gondolkodó ötletei tartalommal töltik meg. És ez fordítva is igaz: a Stratégiai gondolkodó elméletben kigondolt terveit a Megvalósító segít formába önteni. A Hatásgyakorló erősség területen erős egyén, bár nem a hosszú távú csapatmunkában a leghatékonyabb, ha van mellette olyan, akinek más erősség területe hangsúlyos, akkor motiváló energiája, és magabiztos kiállása igazi húzóerőként hathat mind a csoporttagokra, mind a projektre.
Bármilyen erősség terület is legyen a leghangsúlyosabb valakinek a riportjában, azt nem szabad elfelejteni, hogy jól használva mindegyik hozzáadhat egy projekt sikerességéhez, hiszen a nap végén erősségekről beszélünk. Ami lényeges, hogy foglalkozzunk velük, ismerjük ki őket, mert segítségükkel nem csak a munkánk minőségét, de a szakmai magabiztosságunkat is egy új szinte emelhetjük!