Eredményes és összetartó csapatokat fejlesztünk!

[eureka]

Hogyan találhatunk önazonosságot a karrierünkben?

2025. március 17. - [eureka]

kepernyokep_2025-03-17_012307.png

Bár egyre többször tűnik fel az értékvezérelt kifejezés a munka világában, a valódi jelentéséről és a mögötte húzódó szemléletről kevesebbet hallunk. Csak úgy, mint a magánéletünkben az értékek a munkahelyen is fontos iránymutatókként szolgálhatnak. Mégis, ha a vállalati közegünkbe próbáljuk becsempészni értékeinket sokszor úgy érezhetjük, a kettő nem fér meg egymás mellett. 

Miért érdemes mégis törekednünk arra, hogy a munkavállalóknak lehetősége legyen az értékeik kifejezésére, és hogyan hathatnak ezek az értékek hosszú távon a vállalati kultúrára? Game Changers Podcastunk legújabb epizódjának vendégével, Pistyur Verával, a Bridge Budapest ügyvezetőjével beszélgettünk a témában!

Az értékeim vagy a munkám: muszáj választani?

Te is úgy gondolod, hogy a személyes értékek és a szakmai kiteljesedésünk egyensúlyának megteremtése nem kellene, hogy választás kérdése legyen? Mégis sokan küzdünk azzal, hogy kapcsolatban maradjunk belső iránytűnkkel, amikor a munkára kerül a sor. Szerencsére az elmúlt években, például az új a Z generációs elvárások miatt az értékalapú munkára való igény kifejezése is hangosabbá vált, és egyre több munkáltató ismeri fel ennek az erejét. Gondoljunk csak bele: egy élet 28 000 napjából átlagosan 11 000-et töltünk a munkákkal! Pistyur Vera, a Bridge Budapest ügyvezetője úgy látja, nem mindegy, hogy ezt az időt, mennyire tudjunk önazonos értékek mentén eltölteni:

„A nap végén az a mentális krízis, ami körül vesz bennünket a világban, oda vezethető vissza, hogy a többség nincs komfortban, azzal hogy hogyan van jelen a munka világában. Pedig nagyon sok tér van még, hogy jobban tudjuk csinálni.”

Az értékvezérelt karrierépítésből a cégek is profitálnak

A munka világában történő váratlan és szélsőséges helyzetekkel szemben gyors és határozott reakciókra van szükség. Egy turbulensebb időszakban az értékek horgonyként működhetnek: stabilabb alapon az új irányok kijelölése is gyorsabban és céltudatosabban történhet. Azonban fontos megemlíteni, hogy az értékvezéreltség alatt nem rigid és megváltoztathatatlan tételeket értünk. Hanem olyan alapokat, amiken keresztül a kollégák osztozni tudnak a közösségi cél érzésében, és amiket közösen képesek újragondolni és megújítani is. Ez a dinamizmus nemcsak a szervezeti ellenálló képességet erősíti, hanem a munkavállalók elköteleződését és elégedettségét is növelheti.

Mi legyen a vezérfonalunk?

Az értékek fontosságának felismerése után az értékek kijelölése állíthat minket újabb kihívás elé, akár vezetőként, akár vállalkozóként nézünk szembe ezzel. Ha az értékek csak jól hangzó szlogenek, akkor nem csoda, ha a munkavállalók mindössze 27% -a tud mögéjük állni  (Gallup, 2022). Amikor a munkavállalók közösen választhatják meg, és szabadon ötletelhetnek a cég értékeinek megtalálásában, azzal egyrészt a cégen belüli láthatóságukat, másrészt a hitelességüket alapozzuk meg. A vállalati és a munkavállalói érdekek metszéspontjait keresve, a csapat, az együttműködés, a win-win, az őszinte visszajelzések, mind olyan értékek, amik mentén érdemes lehet elindulnunk.

„Hiába kötjük adatokhoz, és próbáljuk racionalizálni a döntéseinket, a nap végén azokhoz az értékekhez és történetekhez lehet visszanyúlni, amik alapján látjuk, hogy lett volna vagy hogyan komfortos egy döntés – értékek mentén.” – összegzi Pistyur Vera gondolatait.

Ha szívesebben hallanál többet a témáról hallgasd meg a Game Changers podcast sorozat legújabb részét ide kattintva!

A bejegyzés trackback címe:

https://eureka.blog.hu/api/trackback/id/tr8018818140

Kommentek:

A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok  értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai  üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a  Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.

Nincsenek hozzászólások.
süti beállítások módosítása