Eredményes és összetartó csapatokat fejlesztünk!

[eureka]

Pályaválasztástól a karrierváltásig - Útkeresés generációkon át

2025. április 15. - [eureka]

sk_gcp_blog_1.png

„És Te mi leszel, ha nagy leszel?” -  az ominózus kérdés, ami a pályaválasztás előtti években egyre gyakrabban hangzott el felénk. Ma már egyre több irányból próbálják vezetni az új generációk fiataljainak figyelmét a tudatosabb jövőtervezésre, de a hivatás megtalálására ma sincs bevált recept. Mindenki ismer olyan embert, aki már gyerekkorában megingathatatlan magabiztossággal tudott válaszolni erre a kérdésre, de olyan is van, aki úgy igazán csak a munkahelyén gondolkodott el rajta először, és bizonytalanodott el addigi karrierútjában. 

Hogyan keretezte újra ezt a kérdést a Z generáció megjelenése, és milyen kihívások, lehetőségek várnak azokra, akik új karriercélt találva letérnének az eddigi kitaposott ösvényükről? Többek között erről beszélgettünk Stumpf Katával, a Konnekt Egyesület, vezetőjével és társalapítójával a Game Changers Podcastunk legújabb adásában!

Karrieriránytű – Minden életkorban aktuális

A pályaválasztás, amennyivel színesebbé, annyival komplexebbé is vált az utóbbi évtizedekben. Egyre több irány közül választhatnak a fiatalok, de egyre nagyobbnak is érezhetik a hibázási lehetőséget. Bár még mindig megvannak a klasszikus szakmák, sok új képzés, a munkaerőpiacon pedig még sose hallott pozíciók jelennek meg nap, mint nap. Nem csoda, hogy azt láthatjuk,sk_gcp_blog_1.png hogy a Z generáció ezekhez a trendekhez alkalmazkodva már akár a pályaválasztás kezdetén, bátrabban és rugalmasabban kezeli a váltást karrierutak és munkahelyek között.

De mi a helyzet az idősebb generációkkal? Egy frissen végzett, és egy 10 éve a karrierét építő munkavállaló esetében is előfordulhat, hogy felgyullad benne a lámpa, és ráébred: belső iránytűje már másfelé mutat. Nekik csak úgy, mint a középiskola végén álló fiataloknak szükségük lehet útmutatásra, hogy megtalálják mire is irányul pontosan a nyíl hegye. 

„Szóval miért is különítjük el ennyire a középiskolás pályaorientációt ott az érettségi körül? Holott nagyjából ugyanolyan folyamaton kell végig mennie annak is, aki mondjuk ott áll egyetem végén és rájön, hogy hát nem azt a szakot választotta amit, vagy mondjuk azt a szakot választotta, de a 100 különböző irány láttán fogalma sincs, hogy akkor azzal mit is csináljon.” – osztja meg gondolatait Stumpf Kata, a Konnekt Egyesület, vezetője és társalapítója.

Bizonytalant a biztos helyett? 

Amikor valakiben felmerül a pályamódosítás gondolata sokszor még konkrét cél nélkül fogalmazódik meg. Pusztán onnan indul ki, hogy az illető nem érzi jól magát a munkájában. Stumpf Kata szerint ez eredhet például onnan, hogy pályaválasztáskor esetleg szülői nyomásra választott az illető, és soha nem is gondolt bele, mit is szeretne valójában a hivatásának. 

„Az illető csak azt tapasztalja, hogy mondjuk a barátai között van, akinek sokkal felfelé ívelőbb a karrierje, és sokkal jobban megtalálta önmagát a munkájában. És ő csak azt látja, hogy nem érzi jól magát a munkahelyén. De a gyökérprobléma az ott van, hogy nem jól, nem elég alaposan választott, és nem volt lehetősége meg ismernie önmagát.” – mondja Stumpf Kata.

A pályamódosításkor persze egyéb dilemmákkal is szembe kell néznie az embernek. Még abban az esetben is, ha már kitisztult a kép, merre indulnánk tovább, megannyi kérdés van, amit racionálisan át kell gondolni. Hogyan alakulnak a prioritásaim: a mérleg egyik nyelvén a stabil munka és a váltás bizonytalansága, a másikon a szakmai kiteljesedés, és a kiégés kockázata jelenhetnek meg.

3 tipp karrierváltóknak

Szerencsére vannak olyan lépések, amik segíthetik a karrierváltókat, hogy a bennük megszülető elképzelés valósággá váljon. Stumpf Kata 3 konkrét tippet is megosztott azzal kapcsolatban, hogyan érdemes belevágni a pályamódosítás folyamatába!

 

  • Az önismeret útján: Fontos, hogy tisztában legyünk értékeinkkel és képességeinkkel, és felismerjük azt, hogy valójában mi okoz örömet, és mi tud motiválni minket hosszú távon. Nagy segítség lehet, ha olyanokhoz fordulunk, akik jól ismernek minket. „Hogyan látsz engem?”, már ezt az egyszerű kérdést feltéve 3 hozzánk közel állónak új nézőpontokból láthatjuk magunkat.
  • Merjünk kérdezni! A leghitelesebb információkat a számunkra érdekes karrierről, vagy munkalehetőségről azoktól kaphatjuk, akik benne dolgoznak. Keressünk meg ilyen személyeket, és kérdezzünk – így a pozitívumokra és a negatívumukra is nagyobb lesz a rálátásunk, és megkönnyítheti, hogy valóban átgondolt döntést hozzunk.
  • Kis lépésekben, de elindulni: Semmibe sem kell azonnal fejest ugrani! Kis lépésekben – mellékprojektek, tanfolyamok – kipróbálhatjuk magunkat az új területen. A lényeg, hogy induljunk el az úton: akár csak részcélok kitűzésével, de törjünk ki a választás bénító paradoxonából!

 

Ha szeretnél még többet hallani a témában, hallgasd meg a Game Changers podcast következő adását, amelyben Stumpf Katával, a Konnekt Egyesület, vezetőjével és társalapítójával ezúttal Bódi Gabi az [eureka] Consulting and Games társalapítója beszélgetett!

A bejegyzés trackback címe:

https://eureka.blog.hu/api/trackback/id/tr2718840054

Kommentek:

A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok  értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai  üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a  Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.

Nincsenek hozzászólások.
süti beállítások módosítása