Milyen az ideális csapatépítő? Nagyon sokféle összetevőt tudnánk felsorolni, ami fontos ahhoz, hogy jól működjön egy program. A legfőbb igény azonban sosem változik: megteremteni a teret a valódi kapcsolódásnak! Segíteni levetkőzni a munkahelyi szerepeket, hogy a csapatépítő ne csak egy újabb kipipálandó pont legyen a teendők között a kollégáknak: nekünk ez a missziónk! De milyen eszközökkel, módszerekkel érhetjük el ezt, és hogyan tudjuk változatos helyszínekre szabni a programokat? Milyen szerepet játszanak mindebben az élmények és a gamifikáció? Blogposztunkban többet között ezekre keressük a választ!
Közösségépítés természetesen: Élményekkel a mélyebb kapcsolatokért
Amikor egy csapatépítőre, vagy más networking eseményre kerül a sor, nagyon sokat számít, milyen benyomást kelt a munkatársakban az adott program: feladatnak érzik vagy kalandot látnak benne.
A könnyebb immerziót akár az is támogathatja, ha a munkakörnyezettől fizikailag is távolabb kerülünk. A külső helyszínen, vagy akár a szabadban tartott programok esetén egy lépéssel beljebbről indulhatunk, hiszen a munkahelyen megszokott reflexeink ott kevésbé érnek minket utol. Persze az is fontos szempont, hogy a hangsúly a programon maradjon, ezért érdemes olyat választani, amivel rugalmasan lehet tervezni és nem helyhez kötött, gondolva például a váratlan időjárási körülményekre.
Networking bakik és a gamifikáció megoldásai
A klasszikus networking eseményeken – legyenek azok konferenciák, workshopok vagy üzleti reggelik – hiába vagyunk jelen hasonló célból, a kapcsolatépítés mégsem magától értetődő. Sokszor nehézkesnek, kényszeredettnek érezhetjük a helyzetet, és azt is figyelembe kell venni, hogy vannak, akiknek természetüknél fogva nehezebb nyitni az ilyen szituációkban. A már említett élményfaktor behozatala jégtörőként szolgálhat ezekben az esetekben, segíthet lebontani a korlátokat és támogatni a kapcsolatok organikus kiépülését.
Ezt a gamifikáció – játékosítás – eszközeivel tudjuk legegyszerűben elérni, úgy, hogy a résztvevőket egyszerre sikerülhet kimozdítani a komfortzónájukból, de még anélkül, hogy átlöknénk őket a pánikzónába. A játékosításban használt narratív szálak egyszerre ösztönöznek cselekvésre, de adnak egy ismerős és biztonságos keretet, amiben mindenki szívesebben és bátrabban nyit a másik felé – ez pedig ahhoz, hogy a csapatépítő esemény elérje a célját, elengedhetetlen.
A csapatépítesen túl – szakmaiság és emberarcúság
Az élményszerzésen kívül még van néhány aspektus, amit érdemes figyelembe vennünk a csapatépítőkkel kapcsolatban. Ugyanis hiába teszünk maradandó benyomást, ha hiányzik belőle a tartalom, vagy instabil lábakon áll a kivitelezés.
De mire is érdemes még figyelni? Lássuk 3 főpontban összegyűjtve!
- Több mint szórakozás – értéket is teremtsen: Egy jó csapatépítő nemcsak kikapcsolódás, de fejleszti a csapattagok együttműködését, kommunikációját és szakmai összhangját is. Akár a szakmai vagy stratégiai témák könnyed feldolgozására is lehetőséget adhat.
- Emberközpontúság – hierarchiamentes kapcsolódás: A munkahelyi struktúrák sokszor megnehezítik a kötetlen beszélgetéseket. Egy jól szervezett csapatépítő azonban képes elmosni ezeket a határokat és valódi emberi kapcsolódást teremteni, például kerülve a túlzott versengő, vagy teljesítmény orientált programokat, vagy előtérbe helyezve a közös élményt, a kooperációt!
- Rugalmasság – a stresszmentes csapatépítésért: Egy jó program alkalmazkodik a körülményekhez és a résztvevők igényeihez - stresszmentes, könnyen alakítható, és biztosítja, hogy mindenki megtalálja benne a helyét. Ha nincsenek kényszerszituációk, ha hagyunk helyet spontán interakcióknak és a program nem helyhez kötött, már jó alapot adtunk egy zökkenőmentes élménynek!
Ha szeretnétek kihasználni a jóidőt, de biztosra akartok menni, fedezzétek fel A Rumtenger Kalózai és Miami Spice csapatépítőinket, amelyek kültéri és beltéri megvalósítással egyaránt elérhetők! Az [eureka] Games Csapatépítő Katalógusában további változatos programok között böngészhettek!